Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) Programı çerçevesinde Mardin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)  ve Granada Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklığı ve  Dicle Kalkınma Ajansı ile Granada İl Turizm Kurulu’nun iştirakiyle geliştirilen İspanya’nın Granada Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile Mardin Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi projesi açılış toplantısı ve tanıtımı 12 Haziran 2019 tarihinde saat: 14:00’de Dicle Kalkınma Ajansı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.

Türk ve AB İş Dünyası Diyaloğu Programı, Türk Odaları ile AB’deki meslektaşları arasındaki karşılıklı bilgi ve anlayışın güçlendirilmesi, böylece AB ile Türk iş dünyası topluluklarının entegrasyonunu teşvik edilmesi ve bu alanda karşılaşılan fırsat ve zorlukları hakkında daha güçlü bir farkındalık sağlanmasını amaçlamaktadır.

Toplantıya Mardin Valisi Mustafa Yaman, Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, turizm dernekleri ve vakıfları ile ilgili kurum, kuruluşlar ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

Toplantının başında Proje Ortağı Granada Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gerardo Cuerva Valdivia ve Granada Türkiye Fahri Konsolosu Jose Luis Alarcon Morente’nin projede yer almalarından duydukları memnuniyeti dile getiren mesajları okundu.

Proje açılış programda konuşan Mardin Valisi Mustafa YAMAN , Mardin ile ortak benzerlik taşıyan ve fakat turizm noktasında bizden daha deneyimli bir şehirle ortaklık kurmasının Mardin için önemli kazanımlar sağlayacağını belirtti. Yaman, en çok turist alan ülkeler sırasında İspanya’nın üçüncü Türkiye’nin ise 6. sırada ve turistlerden en çok gelir kazanan ülkeler sıralamasında ise İspanya’nın 2. Türkiye’nin ise 10. sırada olduğuna işaret ederek, bizlerin amacı turizmle beraber turizm gelirlerinin de artırılması olduğunu ifade etti. Granada ile yapılan bu iş birliği bizler için çok önemli çünkü hedeflerimizi gerçekleştirmemizde önemli katkılar sunacaktır.

Daha sonra DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, projenin amacının, Granada Ticaret ve Sanayi Odası’nın iş birliğiyle Mardin Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurumsal ve sektörel kapasitesinin geliştirilmesi olduğunu söyledi. Projenin Mardin’de turizm hizmet sektöründe yer alan işletmelerin, yönetim ve hizmet standartlarının artırılmasına katkı sağlayacağını ifade eden Altındağ, projenin toplam bütçesinin 125 bin euro olduğunu yüzde 90’ının Türkiye AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı tarafından, yüzde 10’unun Mardin Ticaret ve Sanayi Odası ile Dicle Kalkınma Ajansı tarafından sağlanacağını belirtti.

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı ise 400’e yakın projenin yarıştığını hibe programında 19 projenin kazandığı ve bunlardan birisinin kendi projeleri olduğu belirterek, proje destek veren Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ve Projeyi Geliştiren Dış İlişkiler ve Fonlar Birim Başkanı Murat Erçin’e  teşekkürlerini iletti. Tutaşı, Granada ile kurmuş olduğumuz kardeşlik proje ile hem kurumsal kapasitemizi geliştirmeyi hem de turizm sektöründe İspanya’nın güzel projelerinin örnek almak istediklerini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından, Ajans Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi Başkanı Murat Erçin, projenin nasıl geliştirildiğini ve İspanya’nın Granada şehri ile kurulan ortaklığın önemini konu alan bir sunum yaptı. Proje Kurumsal Kapasite Uzmanı Ahmet Uncu ile Proje Koordinatörü Abdullah Bilen tarafından yapılan sunumlarda ise kurumsal ve sektörel kapasitenin geliştirilmesi için projede öngörülen faaliyetleri detaylı bir şekilde sundular.